sestdiena, 2012. gada 17. novembris

Uz ko mēs bērnu vecāki vēl gaidām? Taču ne jau uz Kristus otrreizējo parādīšanos, lai sakārtotu LIS

Uz ko mēs bērnu vecāki vēl gaidām? Taču ne jau uz Kristus otrreizējo parādīšanos, lai sakārtotu LIS - Latvijas Izglītības Sistēmu

Ar interesi vēroju IZM ministra cīniņu ar augstskolu profesūru  LTV1 Sastrēgumstundā . Mani pārsteidza, sirmie un pussirmie profesori (no kuriem daudzi mani bijušie studiju biedri), ar kādu entuziasmu viņi meta akmeņus ministra virzienā. Varbūt  pietrūka vienīgi iestērķelēto žabo un iepūderētās parūkas,  lai aina studijā pilnībā atgādinātu viduslaiku izrēķināšanos ar disidentu akadēmiskajā vidē, kurš uzdrīkstējes atvērt logus, lai ielaistu skābekli piesmakušajās AIS auditorijās. Tomēr vairākiem kolēģiem  varu izteikt komplimentus, ka izvēlējās vismaz paklusēt tai vietā, lai mestu ar akmeņiem IZM ministram. Padomju laika augstskolās mācīja, ka buržuāzisko valstu augstskolu profesūra savā vairumā ir konservatīva un reakcionāra sabiedrības daļa, kura nekad nestāvēs pārmaiņu un progresa pusē. Tas ironiski groteskā veidā pilnībā apstiprinājās visa raidījuma laikā, līdzko profesori atdarīja savas mutes. 

Inline image 1

Pirms 1,5-gadiem, kad intensīvi darbojos ZZS IKK vadībā,  es daudz tiku rakstījis par AIS reformām. Šoreiz dažas rindiņas no 09.03.2011 vēstules IZM AIZI (Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju) departmenta vadītājai: 
""Tagad par AIS, kas nodota tavā pārziņā. NRA M.Auziņš skaidro, ka Webometrics reitingiem tomēr ir kaut kāda jēga un ka principu "nauda seko kvalitātei" nemaz nav tik vienkārši realizēt: "Ministrijas sagatavotajā projektā noteikti pieci instrumenti, kādā veidā finansējums tiek sadalīts. Tomēr rodas jautājums: kā tos īstenot?" Citā rakstā "Augstas sskolas, zemi griesti" varam lasīt: "Un te nu mēs loģiski nonākam pie nesen Izglītības un zinātnes ministrijā izstrādātā dokumenta Par uz rezultatīvajiem rādītājiem orientētu augstākās izglītības un zinātnes finansēšanas modeli, kura mērķis ir izstrādāt uz rezultātiem balstītu augstākās izglītības un zinātnes finansēšanas modeli. Dokuments kopumā jau šķiet ir labi domāts. Tajā neapšaubāmi ir racionāls kodols. Taču tas balstās pieņēmumā, ka augstākajā izglītībā un zinātnē nekādas nopietnas strukturālas reformas tuvākajā laikā nav plānotas." Uz ko mēs vēl gaidām, Gxxx? Taču ne jau uz Kristus otrreizējo parādīšanos, lai sakārtotu AIS.""

Saprotams, ka simpatizēju tam, ko pašreiz dara IZM ministrs. Manas domas lielā mērā izteica students Andris Rimša no Harvardas (Harvard Uni) un mans students un līdzstrādnieks Normunds Bergs (ar sarkano Diplomu) no LU CFI laikiem LTV1 Sastrēgumstundā. Esmu gandarīts, ka pat ZZS augstākā ranga figūras A.Bērziņš un R.Broks ir ministra atbalstītāju pulkā. Aicinu ikvienu fiziķi, jebkuru cilvēku, kas ieguvis  augstas raudzes izglītību un prot novērtēt stāvokli AIS,  aktīvi nostāties IZM ministra pusē un izvēdināt AIS akadēmiskos mūrus. Es savus uzskatus LIS reformēšanas sakarā esmu aktīvi paudis ZZS IKK periodā, piem., RVT-Skolotāju blogā pirms gada un vairāk, kas pilnībā sabalsojas ar Roberta Ķīļa šodienas centieniem reformēt ne tikai AIS, bet visu LIS kopumā.



18.Novembris - tā ir laba iespēja atgriezties pie tautas tīrajiem garīguma avotiem


18.Novembris - tā ir laba iespēja atgriezties pie tautas tīrajiem garīguma avotiem



Sirsnīgi sveicieni valsts dibināšanas svētkos!  Priecājos, ka neesmu vēl zaudējis "smeķi" ikdienai un ka varu vēl šādas svētku reizes tā pa īstam izgaršot. Iespējams, tas nāk no tā, ka izglītības laukā darbojos kopš 1969.g., kas nav ļāvis iepelēt.  Vienmēr esmu bijis mācību darbā pāri galvai - tas, liekas, ir pārvērties par dzīves veidu. Mani priecē fakts, ka savus studiju kursus esmu varējis docēt pilnvērtīgās elektroniskajās studiju vidēs, piem.,Blackboard LMS vai MOODLE. Manā rīcībā ir tik daudz didaktiski pedagoģisko instrumentu, ka grūti iedomāties, kas vēl būtu nepieciešams. Ja ir par ko pasūroties, tad nu vienīgi par to, ka studentiem šad tad rodas problēmas (laika, prasmes, gribēšanas/negribēšanas, ... ???) izmantot daudzveidīgos asinhronās un sinhronās komunikācijas instrumentus, iespējas uzstāties diskusiju forumos, sadarboties grupu projektos, etc., etc., etc., etc., etc. Taisnība būs tiem viedajiem, kas saka, ka tikai briedumā tā ap 60 tā īsti sāk darboties pelēkā viela starp ausīm. 



Ko tad nozīmē atgriešanās pie tautas tīrajiem garīguma avotiem? Te sagaidāmi ļoti daudz un dziļi skaidrojumi, kuri ikvienam jāmeklē.  Vispirms tas varētu nozīmēt  nedzīvot augstprātībā un ilūzijās, bet tā vietā nekautrēties mācīties, piem.,  kaut vai no skudrām un bitēm, kā ar savu individuālo pienesumu sekmēt latviskās kopienas ilgtspēju. Personiskais labums noteikti būtu saistāms ar sabiedrības koplabumu. Ikvienai ģimenei vienkārša un saprotama būs 3x3 paaudžu paradigma - lielvecāku, vecāku un bērnu solidaritāte. Etc., etc., etc., etc., etc., etc., .... Nav citas alternatīvas, kā atgriezties pie tautas tīrajiem garīguma avotiem, ja nācijas izdzīvošanu  uzskatām par svarīgu. Sabiedrībai bez pašas bērniem (turpinājuma) nav nekādas nozīmes - to var pielīdzināt dzīrēm mēra laikā. Vidēji 1,1-bērns uz sievieti fertilajā vecumā ir nolemtības zīmogs visai nācijai. Hedonisma paradigma, ar ko saslimuši diemžēl arī daudzi mūsu tautas dēli un meitas, ir visīsākais ceļš uz nekurieni. Visādā veidā cildināsim jaunās māmiņas, kuras aprūpē 2 un vairāk bērniņus un gādā par ģimenes pavarda siltumu un mīļumu. Mums ir šādi cerīgi piemēri, lai minam kaut vai tikai UNU un  EVELĪNU, kas nācijas nākotni labprātīgi nes uz saviem pleciem.



trešdiena, 2012. gada 29. augusts

Mīļs sveiciens un veiksmes vēlējumi Izglītības un Zinātnes Jauno gadu uzsākot!


Mīļs sveiciens un veiksmes vēlējumi Izglītības un Zinātnes Jauno gadu uzsākot!

Pasaulē cilvēki lieto dažādus kalendārus ar atšķirīgu laika skaitīšanas sākumu un galu, piem., Rietumu civilizācija pārsvarā lieto Saules kalendārus, bet Austrumu valstīs vēsturiski dominē Mēness kalendāri.  Tāpēc viena astronomiskā gada laikā atšķirīgu etnosu un reliģijām piederīgie ļaudis pamanās atzīmēt vairākus Jaunos gadus gan ziemā un vasarā, gan rudenī un pavasarī. Tostarp arī Latvijas Izglītības un Zinātnes darbinieki bez astronomiskā Jaunā gada 1.Janvārī noteikti atzīmē vismaz vēl vienu gadu miju rudenī - akadēmisko Izglītības un Zinātnes Jauno gadu 1.SeptembrīŠajā sakarā mīļs sveiciens un veiksmes vēlējumi  Izglītības Jauno  gadu uzsākot!

otrdiena, 2012. gada 14. augusts

Sveiciens visiem!
Kaut kā es vairs nejūtu aktivitātes RVT e-vidē? Vai mainījusies kāda koncepcija?
U.Kanders bija izcils aktīvists šajā jomā!

svētdiena, 2012. gada 4. marts

Par Mykoob ieviešanu regulārajā mācību darbā - problēmas un risinājumi

Par Mykoob ieviešanu regulārajā mācību darbā - problēmas un risinājumi 07.03.2012 plkst.12.00 137.kab.


Skolotājiem tā ir labi zināma parādība, ka jaunas lietas vispār, bet jo īpaši izglītībā (piem., reformas)  tās nāk ar lielām grūtībām.  Ar to skolotāji sastopas katru dienu saskarsmē ar saviem audzēkņiem, kuriem katra jauna diena atnes jaunas lietas vismaz 4-6 mācību priekšmetos un jaunas prasības saistībā ar jaunās vielas apguvi. Lai saprastu savu audzēkņu iekšējo pat neapzināto pretestību "jauno lietu spiedienam", pašam jāapsēžas skolas solā Izglītojamā statusā. Pilnā mērā to es varu teikt  arī par sevi mācību priekšmeta "Mykoob lietošana" kontekstā, kur jūtos kā skolnieks nu jau 1/2-gadu. Cik man zināms, tad  mācību priekšmets "Mykoob lietošana" RVT  tiek praktizēts turpat jau 3 gadus. RVT vadība šajā laika periodā ir daudz izdarījusi, lai sekmētu šī mācību priekšmeta apguvi un ieviešanu regulārajā mācību darbā, kam pilnīgi noteikti jānotiek ar 01.09.2012, kad papīra žurnāli vairs netiks lietoti.

Man nav šaubu, ka skolotāji ir sapratuši, ka 3 gadi ir pietiekoši ilgs laika periods viena mācību priekšmeta apgūšanai. Tagad atliek  enerģiski un apņēmīgi pielikt punktu "tikai mācīties Mykoob-u", un uzsākt Mykoob vides pilnvērtīgu izmantošanu mācību darbā. Šajā sakarā RVT un Mykoob vadība organizē darba semināru RVT telpās - 07.03.2012 plkst.12.00 137.kab. (Kr.V. 1c)

Seminārs ir iecerēts kā aktīva e-Nodarbība, uz kuru skolotāji ierodas ar RVT vadības piešķirtajiem portatīvajiem datoriem. Skolotāji pieslēdzas Internetam un autorizējas darbam Mykoob vidē e-Nodarbības vadītājs, kas tanī pat laikā ir arī Mykoob vadītājs, būs  Ģirts Ļaudaks, kas  šim pasākumam piešķir īpašu nozīmi.  Saskaņā ar e-Nodarbības scenāriju Ģirts "izies cauri" visām stadijām un fāzēm, ko jāuzspēj skolotājam izdarīt Mykoob vidē regulārās nodarbības laikā, bet pēc tam parāda, kā sagatavot  audzēkņu akadēmisko sasniegumu semestra noslēguma atskaites. Skolotāji dara tieši to pašu tikai katrs savā mācību priekšmetā. Pēc tam seko skolotāju jautājumi un Ģirta atbildes.

Lai pasākums būtu maksimāli lietderīgs, tam rūpīgi jāgatavojas. Mykoob vadība to ir jau izdarījusi, jo Ģirts pirms šī semināra ir jau paspējis prezentēt Mykoob vidi Austrijā Vīnē, skat. pielik., un ASV Silīcija ielejā, kur saņēmis augstu novērtējumu. Mums skolotājiem atliek pārdomāt, ar kādām problēmām esam saskārušies, lietojot Mykoob vidi. Dažus savus jautājumus jau tagad  varam savlaicīgi  uzdot Ģirtam, izmantojot  Mykoob iekšējo epastu (Mykoob Info, info@mykoob.com ). Piem., man kā Mykoob lietotājam iesācējam nav saprotams, cik audzēkņu mācās RVT? Vienā gadījumā, lietojot rīku Lietojamība es varu atrast, ka RVT mācās 3373 audzēkņu.  Citā vietā, lietojot rīku Dati/Izglītojamie es varu atrast, ka RVT mācās 2092 audzēkņu. Starpība pārsniedz veselu 1000! Ko Jūs darītu, ja šādu neatbilstību novērotu savā bankas rēķinā atkarībā no tā, no kuras puses skatās uz rēķinu??

Šajā sakarā es sagatavoju vēstuli ar šādu jautājumu -

"Mykoob Adminim,

man kā Mykoob lietotājam iesācējam nav saprotams, cik audzēkņu mācās RVT?  Vienā gadījumā, lietojot rīku Lietojamība es varu atrast, ka RVT mācās 3373 audzēkņu. Citā vietā, lietojot citu rīku Dati/Izglītojamie es varu atrast, ka RVT mācās 2092 audzēkņu. Starpība pārsniedz veselu 1000! Ko Jūs darītu, ja šādu neatbilstību novērotu savā bankas rēķinā atkarībā no tā, no kuras puses skatās uz rēķinu???

Cieņā,
UK."

Aicinu katru skolotāju iesūtīt  vismaz pa vienam jautājumam. Ja Jums ir ērtāk jautājumus iesūtīt man, tad būšu priecīgs tos pārsūtīt Mykoob vadībai. Aicinu pilnvērtīgi izmantot tās jaunās milzīgās iespējas, ko mācību procesam dod Mykoob vide. Uzmanīgi ieklausīsimies arī IZM valsts sekretāra teiktajā par ieguvumiem saistībā ar Mykoob lietošanu

pirmdiena, 2012. gada 27. februāris

Moodle: Skolotājiem ir radusies iespēja tiešā veidā ietekmēt izglītības plānošanas procesus

Skolotājiem  ir radusies iespēja tiešā veidā ietekmēt izglītības plānošanas procesus



Mums ir radusies iespēja tiešā veidā ietekmēt izglītības plānošanas procesus LR MK līmenī, iesniedzot savus priekšlikumus  Pārresoru koordinācijas centram ( http://mk.gov.lv/lv/mp/vaditas-padotibas-iestades/mp-pkc/ ), kas izstrādā NAP 2014-2020. Pielikumā ir " Nacionālā attīstības plāna 2014.-2020.gadam prioritāšu pamatojuma ziņojums. "


Tagad skolotājiem ir iespēja pašiem iesaistīties diskusijās ar NAP izstrādātājiem, iesūtot priekšlikumus  tiešsaistē par attiecīgo nozari - mūsu gadījumā par Izglītību, Ziņojuma dokumentā 92.-108.lpp. Biju patīkami gandarīts, ka mūsu e-aktivitātes saistība ar Mykoob un MOODLE ieviešanu mācību darbā ir pamanītas un iekļautas arī topošajā NAP:


Inline image 1

--------------------------------------------
Inline image 2

Aicinu cienījamos Skolotājus "neatslābināties" pēc labi iesāktajiem e-studiju platformas MOODLE apgūšanas pasākumiem, t.sk., pēc kārtējās "apbruņošanās  ar portatīvajiem datoriem". Uz to skolotāju pleciem, kas pabeiguši klātienes MOODLE kursus (28.11.-06.12.2011) un saņēmuši savā personiskajā valdījumā portatīvos datorus,  gulstas īpaša atbildība par progresu e-studiju platformas MOODLE apgūšanā un izmantošanā mācību darbā.

Metodiskā nodaļa sadarbībā ar RVT vadību ir izstrādājusi vairākas atbalsta programmas, lai skolotājiem palīdzētu apgūt e-studiju platformas MOODLE lietošanu. Šajā sakarā varam minēt vispirms jau klātienes kursus 28.11.-06.12.2011 un konsultācijas, pēc tam apmācībai domātos e-kursus SKCK001 un Mācības Moodle vidē,  izmantojot e-studiju platformu MOODLE. Bez tam katram skolotājam izveidota e-kursa veidne (sagatave) KURSA DARBA radīšanai ar pilnu informatīvo atbalstu. Tālāk varam atzīmēt elektronisko mācību materiālu (EMM) Repozitorija (EMMR) izveidošanu un visbeidzot Datortehnikas nodaļas studentu-praktikantu iesaistīšanu EMMR krājumu papildināšanā un vairāku e-kursu radīšanā. Skolotājiem ir plašas iespējas pieslēgties šiem pasākumiem, par kuriem plašāk lasīt MOODLE Forumā un RVT Skolotāju blogā.

Es personiski esmu gatavs sniegt Jums visu nepieciešamo atbalstu, kas Jums varētu būt nepieciešams sakarā ar RVT  Rīkojuma Nr.8 izpildi. Lūdzu, nekautrējaties jautāt, rakstīt vai kā citādi dot ziņu, kāds atbalsts Jums būtu vajadzīgs. Piem., matemātiķiem par Matemātiku esmu nosūtījis ļoti daudz norādes uz elektroniskajiem mācību materiāliem (EMM) Internetā. Arī Ekonomikas nodaļai nosūtītas simtiem hipersaites uz EMM, kas domāti ekonomikas, uzņēmējdarbības, grāmatvedības un tirgzinības pasniedzējiem.  Tāpat Poligrāfijas un Datortehnikas nodaļas ir saņēmušas references uz Interneta resursiem.  Šajā sakarā man būtu lūgums ikvienam skolotājam novērtēt saņemtajām referencēm (saitēm) atbilstošo  EMM lietderīgumu un izmantošanas iespējas RVT mācību darbā un atzinumus par šo EMM iekļaušanu Moodle Repozitorijā.

pirmdiena, 2012. gada 6. februāris

MOODLE: Aicinu skolotājus uz ciešu sadarbību, lai izpildītu Rīkojumu Nr.8.

Aicinu skolotājus uz ciešu sadarbību, lai izpildītu Rīkojumu Nr.8.

Liekas, skolotājiem būtu nekorekti jautāt, vai esam likumpaklausīgi pilsoņi. Citādi vai mums būtu tiesības nodarboties ar jaunās paaudzes audzināšanu un skološanu. Likumpaklausība plašākā nozīmē nosaka to, ka mēs kā pilsoņi 100%-īgi respektējam valstī noteikto jurisdikciju. Šaurākā nozīmē RVT skolotājiem tas pats attiecas arī uz direktora rīkojumiem. Lojāli iestādes darbinieki pilnā mērā respektē normatīvo bāzi, kas regulē iestādes darbību. Šajā gadījumā gribu vērst uzmanību uz Rīkojumu Nr.8, izd, 31.01.2012. Cita starpā, Rīkojuma 1.punktā teikts (skat. pielikumu):

"RikoNr8.png"

Jautājumā par e-kursu izveidošanu Metodiskā nodaļa jo īpaši manā personā var apsolīt skolotājiem visu nepieciešamo atbalstu, kāds varētu izrādīties nepieciešams. Tāpēc aicinu skolotājus izmantot Metodiskās nodaļas e-kursu inkubatoru, kamēr tas vēl darbojas. Savukārt no skolotājiem lūgtu apzināt ne tikai savus, bet arī citus elektroniskos mācības līdzekļus, kuri jau tagad ir brīvi pieejami Internetā un kurus Jūs iespējams jau izmantojat. Piem., vai kāds RVT skolotājs ir saņēmis interaktīvos diskus no DZM.LV projekta (finansējuma apjoms ap 3 milj. Ls)? Zemāk ir saites uz Interneta resursiem matemātikā no DZM.LV:

Matemātika


Bez šaubām ir vēl daudzi citi publiski pieejami elektroniskie mācību materiāli matemātikā, piem., LIIS Mācību MateriāliEduspacegoerudio.comkhanacademy.orgWolframWolframAlpha, GEONExT u.c. Noteikti iesaku izmēģināt un novērtēt minētās Web vietnes ar domu, cik lielā mērā minētie mācību materiāli ir apzināti un ko no visas šīs bagātības vajadzētu izmantot RVT mācību darbā? Man ir tāda sajūta, ka e-kursus matemātikā varam "piekraut" pilnus ar šiem materiāliem jau šodien.

Skolotāja R.Gurtlava minēja 3 soļus, kas jāpārvar, lai varētu iepazīt un pieņemt radikāli jaunas idejas un lietas. Lūk, ko viņa saka par to –
1. solis- tur nekā nav.
2. solis, kad drusku kaut kas ir iepazīts -varbūt tur kaut kas ir.
3. solis, kad izzināts un iepazīts - kā to var nepieņemt!
Pilnīgi piekrītu skolotājas R.Gurtlavas teiktajam. Varam droši teikt, ka pirmie 2 soļi ir jau nostaigāti, tagad atlicis vien spert 3.soli. Aicinu taupīt spēkus un laiku - strādājam visi kopā citam citu atbalstot! Proti, visi matemātiķi, fiziķi, ķīmiķi, attiecīgo nozaru skolotāji cieši sadarbojas savas nozares ietvaros, bet šo sadarbību pastiprina Metodiskās nodaļas atbalsts.

Metodiskā nodaļa sadarbībā ar RVT vadību ir izstrādājusi vairākas atbalsta programmas, lai skolotājiem palīdzētu apgūt e-studiju platformas MOODLE lietošanu. Šajā sakarā varam minēt vispirms jau klātienes kursus un konsultācijas 28.11.-06.12.2011, pēc tam apmācībai domātos e-kursus SKCK001 un Mācības Moodle vidē,  izmantojot e-studiju platformu MOODLE. Bez tam katram skolotājam izveidota e-kursa veidne (sagatave) KURSA DARBA radīšanai ar pilnu informatīvo atbalstu. Tālāk varam atzīmēt elektronisko mācību materiālu (EMM) Repozitorija (EMMR) izveidošanu un visbeidzot Datortehnikas nodaļas studentu-praktikantu iesaistīšanu EMMR krājumu papildināšanā un vairāku e-kursu radīšanā. Skolotājiem ir plašas iespējas pieslēgties šiem pasākumiem, par kuriem plašāk lasīt MOODLE Forumā un RVT Skolotāju blogā.

Pieņemu, ka skolotājiem varētu būt sakrājušies daudzi neatbildēti vai neskaidri jautājumi par Mykoob lietošanu. Šajā sakarā ir panākta vienošanās ar Mykoob vadību par viņu viesošanos RVT 28.02.2012 plkst.15.00-17.00. Vizītes forma varētu būt seminārs, kurā Mykoob vadība atbild uz skolotāju jautājumiem. Lūgums iesūtīt sasāpējušos jautājumus jau iepriekš nepastarpināti Mykoob adminim, vai arī, ja tas ir ērtāk, man kā starpniekam, kas Jūsu jautājumus pāradresēs Mykoob vadībai.

svētdiena, 2012. gada 5. februāris

Kādiem mērķiem paredzēts EMMR

Kādiem mērķiem paredzēts EMMR?



RVT datortīkla tehniskās iespējas atļauj izveidot skolotājiem un audzēkņiem pieejamu elektronisko mācību materiālu (EMM) repozitoriju (EMMR) uz datortīkla serveriem. Jautājums ir aktuāls, jo par ERAF un ESF līdzekļiem jau kopš 2004.g. ir izveidoti desmitiem un pat simtiem mācību materiāli visdažādākajiem mācību priekšmetiem, piem., LU-DZMC, LIIS Mācību Materiāli, goerudio.com, u.c. Kāpēc RVT skolotājiem neizmantot šos EMM mācību darbam savos priekšmetos? Man ir tāda pārliecība, ka šāda EMM noliktava varētu būt ļoti noderīga katram skolotājam, veidojot savu e-kursu. Repozitorija jautājums ir apspriests ar vairākiem Datortehnikas nodaļas skolotājiem - attieksme bija pozitīva. Tieši no I.Tauriņa nāca ideja, ka šajā darbā mēs varētu iesaistīt Datortehnikas nodaļas studentus - praktikantus, kuriem jāiziet kvalifikācijas prakse, bet nav varējuši atrast prakses vietas ārpus RVT. Tie varētu būt pat vairāki studenti, kas palīdzētu izveidot EMM repozitoriju un pirmos e-kursus atbilstoši vairākiem mācību priekšmetiem, piem., matemātikā, jo Internetā varam atrast ļoti daudz EMM tieši par matemātiku. Izvēlei nav jābūt tieši un vienīgi matemātikai. Tikpat labi varētu būt arī fizika, ķīmija un jo īpaši angļu valoda, kurai Internetā atrodami ļoti bagātīgi EMM krājumi.

Cik noprotams no savstarpējām sarunām, tad pašiem RVT matemātiķiem ir zināmas problēmas novērtēt šos EMM krājumus Internetā un to noderīgumu mācību darbam, kamēr tie ir izkliedēti pa daudzām Web vietnēm. Taču, ja RVT praktikanti - topošie datorspeciālisti šos EMM savāktu vienkopus topošajā EMM repozitorijā, tad skolotājiem būtu daudz ērtāk tos pārskatīt un novērtēt. Repozitorija saturs tiks sakārtots pa kategorijām atbilstoši katrai izglītības programmai (19 kategorijas) plus vispārizglītojošie priekšmeti.

Esmu aicinājis kolēģus MATEMĀTIĶUS, 10 skolotājus, apspriesties par iespējām kopīgi strādāt, lai izveidotu e-kursus un modernizētu mācību darbu savā nozarē. Taču tikpat nopietni es aicinu arī citu nozaru skolotājus apvienot savus spēkus e-kursu radīšanā. Būtu augstākā mērā aplami faktiski iedomātu argumentu dēļ atteikties no e-studiju izmantošanas regulārajā mācību darbā. Kamēr paši vēl neesam sākuši lietot e-kursus savā ikdienas praksē, ir grūti apjaust un novērtēt milzīgās jaunās iespējas, ko dod e-studiju vides izmantošana. Neļausim sevi atstumt nost vai izstumt ārā no 21.gs. pedagoģiskā procesa ar plašu IKT principu un metožu ieviešanu tradicionālajā pedagoģijā. Izglītības sistēmai ir vitāli nepieciešami būt modernai, jo skolēnu auditorija pēc savas būtības ir moderna uz nākotni orientēta. Skolotājs nevar atļauties skolēnam mācīt pagātni - viņam nepietiek pat ar tagadni, skolēnam jāmāca nākotne. Jaunā Izglītības Paradigma, kas balstīta uz elektroniskajiem medijiem, mums paver neiedomājami plašas iespējas piekļūt zināšanu avotiem Internetā, sniegt visa veida atbalstu skolēniem, kuriem tas ir nepieciešams. Skolēniem un skolotājiem ir neierobežotas iespējas komunicēt savā starpā. Gan skolēnam, gan skolotājam jaunās Izglītības Paradigmas ietvaros ir neierobežotas iespējas izmantot visas pasaules prātu, gudrību un zināšanas savu problēmu risināšanā.

Skolotāja R.Gurtlava minēja 3 soļus, kas jāpārvar, lai varētu iepazīt un pieņemt radikāli jaunas lietas. Lūk, ko viņa saka par to –
1. solis- tur nekā nav.
2. solis, kad drusku kaut kas ir iepazīts -varbūt tur kaut kas ir.
3. solis, kad izzināts un iepazīts - kā to var nepieņemt!
Pilnīgi piekrītu skolotājas R.Gurtlavas teiktajam. Varam droši teikt, ka pirmie 2 soļi ir jau nostaigāti, tagad atliek spert 3.soli. Taupām spēkus un laiku - strādājam kopā! Visi matemātiķi, fiziķi, ķīmiķi, attiecīgo nozaru skolotāji sadarbojas savas nozares ietvaros, pastiprina Metodiskās nodaļas atbalsts.

Jautājumā par e-kursu izveidošanu Metodiskā nodaļa manā personā var apsolīt skolotājiem visu nepieciešamo atbalstu, kāds varētu izrādīties nepieciešams. Savukārt no skolotājiem lūgtu apzināt ne tikai savus, bet arī citus elektroniskos mācības līdzekļus, kuri jau tagad ir brīvi pieejami Internetā un kurus Jūs iespējams jau izmantojat. Piem., vai RVT ir saņēmis interaktīvos diskus no DZM.LV projekta (finansējuma apjoms ap 3 milj. Ls)? Zemāk ir saites uz Interneta resursiem no DZM.LV:

Matemātika


Bez šaubām ir vēl daudzi citi publiski pieejami elektroniskie mācību materiāli matemātikā, piem., LIIS Mācību Materiāli, Eduspace, goerudio.com, khanacademy.org, Wolfram, WolframAlpha u.c. Noteikti iesaku izmēģināt un novērtēt minētās Web vietnes ar domu, cik lielā mērā minētie mācību materiāli ir apzināti un ko no visas šīs bagātības vajadzētu izmantot RVT mācību darbā? Man ir tāda sajūta, ka e-kursus matemātikā varam "piekraut" pilnus ar šiem materiāliem jau šodien.

Liels paldies skolotājai R.Gurtlavai par ierosmi aprunāties arī klātienē "aci pret aci". Tas nu ir noticis un ļāvis labāk ieskatīties problēmas būtībā, kas saistītas ar e-studiju ieviešanu regulārajā mācību darbā, raugoties no skolotāju pozīcijām. Tāpat bija izdevība piedalīties skolotājas R.Gurtlavas nodarbībā, kas ļāva ieraudzīt un novērtēt skolēnu auditoriju. Esmu par šo tikšanos ļoti gandarīts, jo bija iespējams iepazīties ar skolotājas R.Gurtlavas iespaidīgajiem mācību materiālu krājumiem turpat 2 skapju apjomā. Tagad ievērojami labāk saprotu skolotājus, kādi ir viņu "PRET" argumenti e-studijām. Tur joprojām ir zināmas bažas par autortiesībām, arī bažas zaudēt savas pozīcijas vai ietekmi jaunajā situācijā salīdzinājumā ar status quo. Gribu Jūs nomierināt, ka mūsu valstī nevajadzētu bažīties par autortiesībām vai intelektuālā īpašuma aizsardzību. Tagad ir visas iespējas savus elektroniskos dokumentus parakstīt pat ar elektronisko parakstu un uzlikt tiem laika zīmogu. Elektroniskais paraksts ir līdzvērtīgs drukātam izdevumam vai notariāli apstiprinātām autortiesībām. Turklāt tas ir izdarāms simtkārt vienkāršāk salīdzinājumā ar uz papīra drukātas grāmatas izdošanu. Visas šīs nesveramās lietas aizsargā Autortiesību likums (http://www.likumi.lv/doc.php?id=5138). Nupat Latvija parakstīja vēl vienu daudzpusēju nolīgumu ACTA, kas stingri iestājas pret visa veida viltojumiem.

piektdiena, 2012. gada 20. janvāris

Kas jāzina SKOLOTĀJIEM par MOODLE lietošanu - No pirmās reģistrācijas līdz savam e-kursam


Kas jāzina SKOLOTĀJIEM par MOODLE lietošanu - No pirmās reģistrācijas līdz savam e-kursam

Jau iepriekšējo semestri esam pietiekoši diskutējuši, kāpēc RVT vadība izšķīrās par e-studiju platformas MOODLE ieviešanu regulārajā mācību darbā. Tās ir vēl nepieredzētas jaunas iespējas būtiski paaugstināt iegūstamās profesionālās izglītības kvalitāti. Tāpēc tagad jāveic gan organizatoriski, gan praktiski pasākumi, kā iespējami efektīvāk palīdzēt RVT skolotājiem apgūt MOODLE lietošanas prasmes, lai viņi spētu izveidot vismaz vienu e-kursu atbilstoši sev piestiprinātajam mācību priekšmetam un lai nākamo 2012./13. m.g. uzsāktu ar šī mācību priekšmeta mācīšanu (docēšanu) MOODLE vidē. Vairāki skolotāji izbrīnīti jautājuši – Kāpēc tikai ar vienu e-kursu, ja man ir 3 mācību priekšmeti? Tā ir laba apņemšanās nākamo 2012./13. m.g. uzsākt jau ar pilnu e-kursu komplektu, proti, 3-5 e-kursiem atbilstoši mācību priekšmetu skaitam. Protams, nevienam skolotājam netiks liegta iespēja izveidot vairākus e-kursus, ar kuriem startēt jaunajā mācību gadā. Tas ir tikai un vienīgi apsveicami! Taču tādas prasības nevaram izvirzīt visiem skolotājiem, kuriem ir tik atšķirīga iepriekšējā informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) lietošanas pieredze.

RVT mācību darba informatizācijas procesā Metodiskā nodaļa pildīs inkubatora lomu, kas skolotājiem maksimāli atvieglos sava pirmā e-kursa izveidošanu, jo tiks sniegts viss nepieciešamais informatīvais un praktiskais atbalsts, lai palīdzētu skolotājiem pārvarēt iespējamās grūtības. Šiem pirmajiem e-kursiem būs īpašs statuss – tie tiks veidoti samazinātā apjomā kā kursa SKCK001 klausītāju kursa darbi. Šajā sakarā katram skolotājam ir izveidota īpaša kursa darbam atbilstoša e-kursa sagatave. Kursa darbu tēmu ieteicams izvēlēties precīzi atbilstoši kādam savam mācību priekšmetam, piem., Poligrāfijas pamati vai Kokapstrāde, kuru pēc tam papildinot un uzlabojot varēs jau 2012./13. m.g. reāli izmantot regulārajā mācību darbā MOODLE vidē. Katram kursa klausītājam ir svarīgi saprast, ka ikvienam PIKC RVT skolotājam nākamais 2012./13. m.g. jāiesāk ar vismaz vienu e-kursu MOODLE vidē. Ideālā gadījumā kursa darbu var izstrādāt jau tādā kvalitātē, ka to bez uzlabošanas ir iespējams izmantot mācību darbā. Kursa darba izstrāde un aizstāvēšana tiks kvalificēta kā skolotāju kvalifikācijas celšana atbilstoši MK Noteikumu Nr.431 B-programmas līmenim, saņemot par to atbilstošu sertifikātu.

E-studiju platforma MOODLE ļauj kursa darba vadītājam būt vienmēr līdzās ar kursa darba izstrādātāju – autoru, tāpēc nevajadzētu būt bažām par komunikācijas grūtībām. Tāpēc vadītājam nav tehnisku šķēršļu sekot līdzi detalizētai kursa darba izstrādes gaitai un būt gatavam palīdzēt, kad šī palīdzība tiks lūgta. Kursa darba autora vienīgā problēma ir precīzi noformulēt jautājumu un pašam zināt sasniedzamo mērķi. Lai darbi netiktu iekavēti un pēc tam nekļūtu sasteigti un pavirši, svarīgs vadītāja pienākums ir palīdzēt sastādīt kursa darba izstrādes laika grafiku. Kursa darba izstrādi vajadzētu pabeigt 3-mēnešu laikā, pēc tam 5 darba dienas paredzētas kursa darba vērtēšanai, kad ar to iepazīstas recenzents un Vērtēšanas Komisija (VK). Vēl viena nedēļa tiek rezervēta kursa darba prezentācijas iesniegšanai un aizstāvēšanai. Tātad kopā kursa darba izstrādāšanai un sekmīgai aizstāvēšanai vajadzētu katram skolotājam ieplānot laiku līdz 3,5-4 mēnešiem. Protams, tās ir 40-50 stundas, kas skolotājam jāatrod profesionālās kvalifikācijas celšanai paralēli saviem ikdienas darba pienākumiem.

Lai sāktu e-studiju platformas MOODLE apgūšanu, nav jāgaida ne starta pistoles šāviens, ne priekškara krišana, ne zvanu zvanīšana. To varējām izdarīt jau aizvakar, vakar. To varam izdarīt šodien, kaut vai vēlu vakarā no savas guļamistabas. Skolotāji jau tagad var uzsākt MOODLE apgūšanu, izmantojot vismaz trīs e-kursus – "Kas jāzina SKOLOTĀJIEM par MOODLE lietošanu - SKCK001", "Mācības Moodle vidē" un kursa darba sagatavi "VUKDxxx". Paralēli e-studijām tiek plānotas klātienes konsultācijas atkarībā no skolotāju vēlmēm un vajadzībām. Plānotās klātienes konsultācijas būs ievērojami efektīvākas, ja skolotāji jau iepriekš būs pabijuši minētajos e-kursos un paveikuši kādas vienkāršas darbības, piem., pievienojuši kursam "VUKDxxx" kaut vienu failu. E-studijām salīdzinājumā ar tradicionālajām klātienes studijām ir tā lielā priekšrocība, ka varam paši atrast mācībām vispiemērotāko laiku neatkarīgi no savas darba un dzīves vietas, virzīties uz priekšu ar pašu izvēlētu tempu un saņemt studiju atbalstu, kad vien Jums tas ir nepieciešams un tādā apmērā, kāds Jums tas ir nepieciešams. Vienīgais nosacījums sekmīgam darbam ar rezultātu, kas arī pašu iepriecina, ir paša motivācija un centība mācību satura apgūšanā.

ceturtdiena, 2012. gada 19. janvāris

Kā motivēt skolotājus enerģiski un apņēmīgi apgūt e-studiju platformu MOODLE?


Kā motivēt skolotājus enerģiski un apņēmīgi apgūt e-studiju platformu MOODLE?


Cilvēkam ir grūti izšķirties par kādu būtisku  jauninājumu savā ikdienas darbā, ja viņš par to gandrīz neko nezina. Tas attiecināms arī uz skolotājiem, kas paši nav praktizējuši e-studijas un tāpēc nevar novērtēt tos milzīgos ieguvumus, ko dod elektronisko mācību līdzekļu un e-studiju izmantošana regulārajā mācību darbā. Katrs varam atcerēties sevi, cik piesardzīgi esam izturējušies pret iepriekš nebaudītu orientālistu delikatesēm, piem., pret ceptiem kraukšķīgiem un ar olbaltumvielām bagātajiem siseņiem. Tas pats sakāms par e-kursiem, neraugoties uz to augsto didaktisko efektivitāti un milzīgajām jaunajām iespējām mācību darbā. Kā lai skolotājs novērtē un iemīl to,  par ko tikai dzirdējis iztālēm, turklāt paša IKT pieredze neļauj e-kursus "nobaudīt" brokastīs kopā ar rīta kafiju.

Kā motivēt skolotājus enerģiski un apņēmīgi apgūt e-studiju platformu MOODLE? Cik zināma ir civilizētās pasaules vēsture, tad cilvēku motivēšanai darīt sabiedrībai vajadzīgas lietas tūkstošiem gadu plaši tiek izmantota "burkāna&p------ (B&P)" metode. Taču šī efektīvā metode vairāk domāta mazkvalificētai auditorijai, kuru citādi grūti uzrunāt saprotamā veidā. Pēc manas pārliecības B&P metode nekādā gadījumā nebūtu piemērojama augsti izglītotai  mērķauditorijai, pie kādas neapšaubāmi pieder RVT skolotāji. Pedagoģijā ir labi pazīstams "pozitīvā parauga - PP" vai "labās prakses - LP" fenomens ar savu pozitīvās iedarbības spēku. Tāpēc šeit gribu minēt vairākus e-kursu LP paraugus, kurus pavisam īsā laikā radījuši mūsu paši skolotāji - tādi paši kā mēs, kā Jūs. Viņi ir vieni no turpat 200  skolotāju lielās saimes, kuriem e-kurss vairs nav nekāda austrumnieku eksotika.  Viņi zina, kā izveidot e-kursu, kā pievienot tam studentus un kā to ieviest regulārajā mācību darbā.

Normunds Balabka ir viens no tiem, kuriem ar vienu e-kursu bija par maz. Viņš ir izveidojis jau 2 kursus - Ekonomika (NBKD183) un Tiesību pamati (NBKD029), kuriem  pievienoti 127 audzēkņi. Jau ar šodienu šie studenti var uzsākt reālas e-studijas RVT ESV MOODLE. Tā kā RVT vadība noteikusi, ka nākamo 2012./13. m.g. katram skolotājam jāuzsāk ar vismaz vienu e-kursu atbilstoši sev piestiprinātajam mācību priekšmetam, tad Normunds jau dubultā par pusgadu apsteidzis mūsu ambiciozos plānus - viņš jau šajā semestrī  regulāro mācību darbu var pārcelt pilnībā uz e-studiju platformu MOODLE. Turklāt trešais e-kurss vēl tiek dizainēts. Ir mums arī vēl citi ne mazāk pozitīvi piemēri. Lāsma Pudule  jau ir izveidojusi trīs e-kursus (Biznesa ekonomiskie pamati (B3),  Grāmatvedība (GK4-1 un GT4) un  Grāmatvedības pamati (B2)), kuriem arī ir pievienoti audzēkņi. Tātad varam uzskatīt, ka arī šie kursi ir jau ieviesti regulārajā mācību darbā. Vēl citā gadījumā Metodiskās padomes sēdē (18.01.2012) galvenais jautājums bija par PIKC RVT sagatavošanu akreditācijai. Šajā sakarā sēdes dalībniekiem radās daudz dažādu jautājumu kam kāda informācija jāsagatavo. Šajā situācijā direktora vietniece D.Rozenblate spoži un pārliecinoši nodemonstrēja, kā prasmīgi lietojama interaktīvā tāfele un kā nedaudz minūtēs var izveidot elektronisko "mācību līdzekli" (PDF fails ar komentāriem un paskaidrojumiem) par ļoti grūtu tematu. Turpat sēdes laikā šis mācību līdzeklis tika nosūtīts pa epastu visiem sēdes dalībniekiem. Tā bija spoža paraugstunda, kā izmantojama elektroniskā mācību vide un tās rīki. Visi minētie piemēri  ir brīnišķīgi LP paraugi, kas nevar  atstāt mūs vienaldzīgus!

Kas mums pārējiem skolotājiem traucē sekot LP paraugiem? MOODLE statistika  bezkaislīgi parāda, ka no 191 skolotāja, kam RVT  ESV MOODLE ir atvērti konti un izveidotas e-kursu sagataves, vēl vismaz viena trešdaļa ne reizi nav reģistrējušies ESV. Tie ir tā saucamie MOODLE "NEKAD"-Lietotāji.  Vēl vismaz otra  trešdaļa ir tādi skolotāji, kas ir reģistrējušies, bet kuriem pēc pēdējās piekļuves reizes iestājies 30-50 dienu pārtraukums. Pamatotas bažas rada vairāki e-kursa SKCK001 klātienes klausītāji (28.11.-06.12.2011). Kopš pēdējās klātienes nodarbības 06.12.2011 nu jau 44 dienas viņi  nav redzēti RVT ESV  e-rvt.lv. Vai tad skolotāju kvalifikācijas celšanas kursi tiek organizēti laika īsināšanai, lai pēc tam kursos iegūtās zināšanas nekur vairs netiktu izmantotas? Iznāk, ka mācāmies mācīšanās dēļ, nevis lai modernizētu mācību darbu. Tā būtu ļoti dīvaina izpratne par tālākizglītības studiju nozīmi un kvalifikācijas celšanu. Tad nu paliek vēl viena trešdaļa, kas pareizi novērtējuši dinamiskās izmaiņas izglītības sistēmā un pārliecinoši  pilnveido savu profesionālo kvalifikāciju nākamajam RVT akreditācijas periodam. Pilnīgi skaidrs, ka es sekošu šiem skolotājiem, kuriem rūp viņu profesionālā kvalifikācija.  Bez tam vēl būtu vieglprātīgi nenovērtēt, ka Metodiskās nodaļas e-kursu inkubators ir īstā vieta, kur tapināt savu pirmo e-kursu,  turklāt nākamais 2012./13. m.g. nav aiz kalniem.

E-studiju platformas MOODLE apgūšanu varam iesākt kaut vai šodien vēlu vakarā no savas guļamistabas!

E-studiju platformas MOODLE apgūšanu varam iesākt kaut vai šodien vēlu vakarā no savas guļamistabas!

Elektroniskie akadēmiskās  informācijas avoti (EAIA), piem., Khanacademy,  elektroniskie žurnāli, piem., Mykoob, elektroniskā studiju platforma MOODLE paver milzīgas daudziem vēl grūti aptveramas   jaunas iespējas izglītībā. Es par šīm jaunajām iespējām runāju nevis kā sapņotājs un fantazētājs, bet gan kā izglītības darba profesionālis, kas šīs iespējas praktizē jau kopš 1997.g. Filosofi šīs jaunās iespējas nosaukuši par Informācijas sabiedrības Izglītības paradigmu (IP). Savukārt publiskās izglītošanas process, kas tradicionāli tiek praktizēts vairums mūsu skolās, tiek saukts par Viktorijas laikmeta Izglītības paradigmu, kurai nu varam atzīmēt vismaz jau 200 gadu jubileju. Turpretim daudzi pasaulē atzīti izglītības profesionāļi  par atskaites punktu tradicionālajai izglītības sistēmai uzskata uz papīra drukāto Gutenberga grāmatu (GG, ap 1450). Tam ir ļoti dibināts pamats, jo līdzšinējā izglītības sistēma lielā mērā balstās tieši uz GG izmantošanu - tad tradicionālajai IP varam svinēt jau 600 un vairāk gadu. Pirms GG par akadēmiskās informācijas nesējiem tika izmantotas pergamenta grāmatas un vaska tāfelītes, kas arī bija labas lietas salīdzinājumā ar Ēģiptes papirusu un šumeru rakstiem uz māla tāfelītēm. RVT elektroniskās studiju vides (ESV) MOODLE  lietotāju saraksts patlaban ietver turpat 400 personas, no kurām 180 personas vēl nekad nav pašrocīgi reģistrējušās darbam ESV MOODLE. No šīm 180 personām savukārt vismaz 50% ir skolotāji, par ko esmu ļoti nobažījies. Pret šiem NEKAD-lietotājiem statistikas tabulās ailē "Iepriekšējā piekļuve" stāv atzīme "NEKAD", kas nerada īpašu optimismu par  valsts  izglītības sistēmas modernizēšanas iespējām.

Kā es varu pārtraukt šo savu NEKAD-lietotāja statusu?

Sāksim ar to, ka noskaidrosim, kā es varu uzzināt savus autorizācijas rekvizītus – Lietotājvārdu (Username) un Paroli (Password), ja es ne reizi vēl neesmu reģistrējies vietnē e-rvt? Nav problēmu! Atliek vienīgi noskaidrot savu Vārdu un Uzvārdu, kādu to lietojam personas dokumentos, jo Lietotājvārds tiek veidots no personas Vārda un Uzvārda kā "vards.uzvards" bez latviešu burtiem. Piem., Andra Bērziņa gadījumā Lietotājvārds būs "andris.berzins", bet Ņinas Šaļimovas gadījumā Lietotājvārds būs "nina.salimova". Ja Andrim Bērziņam un Ņinai Šaļimovai šī ir pirmā vizīte vietnē e-rvt.lv, tad paroles lodziņā pēc noklusējuma vajadzētu ierakstīt vai nu "Moodle1.9", vai arī "RVTskola1!". Svarīgi atzīmēt, ka paroles gadījumā ir svarīgi lieli un mazie burti, piem., "m" un "M" ir divi dažādi simboli. Nu, saprotams, ka autorizācijas rekvizītus ievadīt bez pēdiņām, kuras tekstā tiek izmantotas, lai īpaši izceltu un nodalītu svarīgus lietotāja datus! Ja nu tomēr pēc vairākkārtīgiem mēģinājumiem neizdodas piereģistrēties e-rvt.lv, turklāt nepalīdz tuvāko darba kolēģu - citu skolotāju padomi, kas ir jau piereģistrējušies un strādā RVT ESV, tad vajadzētu lūgt padomu Ilvaram Tauriņam (ilvars.taurins@rvt.lv) vai Uldim Kanderam (uldis.kanders@gmail.com).